The tourist.

9:48 PM

Dzisiaj coś filmowego. Aktorstwo jest dla mnie wielką sztuką, podziwiam wszystkich w to zaangażowanych. Ja osobiście lubię usiąść wieczorem z kanapką z nutellą w jednej ręce, a zieloną herbatą w drugiej i na 2 godziny przenieść się w inny wymiar opowiedziany za pomocą słów i obrazów. Filmy. Mieliście okazję już kilka razy czytać moje recenzje na temat niektórych produkcji a tej dzisiejszej chyba nikomu nie muszę przedstawiać.
Tak właściwie to nikt nie musiał wysilać się ze scenariuszem, wszyscy i tak rzuciliby się do kin gdyby przeczytali 'Johhny Depp' i 'Angelina Jolie' w jednym zdaniu. Na tego pierwszego mogłabym bez końca patrzeć, jak wciela się w nieskończoną ilość ról, tylko jego chód zawsze pozostaje taki sam i rozśmiesza mnie swoją nonszalancją i swobodą. Za ponoć przepiękną Angeliną aż tak nie przepadam, ale nie ma co się oszukiwać, idealnie oddała klimat tajemniczej Elise.
'Turysta' był na mojej liście "obejrzę... kiedyś :)", ale w końcu się zmusiłam do powolnego jej realizowania. Nie zawiodłam się, bez zawahania poleciłabym Wam ten film. Ciekawa fabuła, zaskakujące zakończenie i miłość w tle - czyli moje klimaty. 
Today something about movies.Acting is a big artistry for me, I admire all the people inwolved in this. Personally, I like to sit in the evening, with Nutella sandwich in one hand and cup of tea in second to spend 2 hours in another world said by pictures and talks. Movies. You've already had chance to read some of my opinions about few productions. I don't think that I have to introduce toyday's film to anyone - everybody propably watched it as fast as they heard 'Johnny Depp' and 'Angelina Jolie' in one sentence. They didn't even had to have good story, haha. But they did. And it was awesome.
I love Johnny Depp for his craftsmanship and for that his scruffy walk, you know what i mean? No matter if he's Jack Sparrow or the hatter at the moment, he always looks in that special neutral way, doesn't he? :) I don't like 'the prettiest' Angelina as much as I do love Johnny, but she perfectly showed mystic Elise role.
'The Tourist' was on my list 'I'll watch it.. some day' but I finally decided to make up that lack. I wasn't disapointed, interesting sotry, suprising ending and love in one time - that;s perfect for me! And have you already watched 'The tourist'? :)

You Might Also Like

1 COMMENTS

  1. Thank you for your comment on http://cenestquedelachance.blogspot.de/ !

    I would love to follow you. Follow me back?

    I saw "the Tourist" just a couple of days ago- beautfil pictures!

    Love from Germany!

    ReplyDelete

like me on facebook

Subscribe