I'm Kardise now!

9:45 PM

Pewnie zastanawiacie się co to za nowy nagłówek i niezrozumiały tytuł pojawił się u mnie na blogu :). Już spieszę z wyjaśnieniami! Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad jakimś przydomkiem, jednak nie chciałam w nazwie żadnego "style", "fashion" ani czegoś takiego. W grę nie wchodziło tez żadne "Kar-Twor" (hahah, jak to w ogóle brzmi?), a na cudowny pomysł wpadła moja koleżanka. KARDISE to połączenie mojego imienia ze słowem "paradise". Wujek google tłumaczy to słowo jako raj. Ja się rajem nie czuję, ale kojarzy mi się to z wolnością i ukochaną piosenką Coldplay. Plusem jest też długość nazwy - a właściwie krótkość(masło maślane?); łatwiej wymówić 'Kardise' niż moje imię i nazwisko. Co sądzicie? 

You propably keep thinking about new title on my blog. I want to explain it to you. I've been pondering about the name of my blog. I wanted something simple, what you will remember, and I didn't accept anything with 'style' or 'fashion' in the name, because everyone has it. KARDISE whas my best friend's name idea, it's connection between my name and the word 'paradise'. Google translates it to'heaven' but I don't feel like being Heaven. I just think about freedom and being neutral. This is my transfer. Oh, and talking about 'paradises' I think about my favourite Colplay song. What do you think about the KARADISE? 


You Might Also Like

10 COMMENTS

 1. hi thanks for your comment, i followed you on gfc and bloglovin i hope you followme back

  Follow my blog with Bloglovin
  http://www.facebook.com/elcoffre
  https://twitter.com/elcofre_nicarag
  http://elcoffre.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. I think kardise sounds cute! I thought about your name and paradise while reading your new blogtitle! =)

  ReplyDelete
 3. HEY great blog! Maybe we follow each other ?! Let me know ;-) Greetings www.yuliekendra.com

  ReplyDelete
 4. I love the name Karadise <3 xo

  ReplyDelete
 5. very cute!
  a fresh name always feels good :)


  Rachael

  ReplyDelete
 6. Love the name Karadise!

  Sita & Radha xoxo
  http://buttonsapart.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 7. Love the name Karadise!

  Sita & Radha xoxo
  http://buttonsapart.blogspot.co.uk/

  ReplyDelete
 8. I really like the name! I think its catchy, and I definitely got the link between your name and paradise. Also, I was looking through your posts and LOVE your polka dot tights from a few posts back, SO cute! Hope you are having a beautiful day!
  xo Hannah

  ReplyDelete

like me on facebook

Subscribe