Miu miu inspired top

10:39 PM

When I first saw that top on the sale section I got so excited I knew I was going to buy it. And don't think I tend to purchase things on the spur of the moment, cause I usually need to digest all my clothing decisions. Just this time I knew I was going to wear it all the time (and I honestly do) since it's the perfect option of incorporating trends to my warderobe. You propably know these Miu Miiu ballerinas all the fashionistas are wearing right now (or the Zara copy of it, lol) so I thought I don't want to splash out on new shoes but still I can have something similar. And here it is, a top in the same colours as the famous Miu Miu shoes. Oh, and it even has this cute black bow tie on the arms, totally in love!
(wearing: Zara top, skirt & shoes, DIY choker)

You Might Also Like

4 COMMENTS

 1. bluzeczka dzięki tym kokardką ma mega urok ;)
  PorcelainDesire

  ReplyDelete
 2. Nie masz poczucia, że bycie "zwykłą" blogerką modową już dawno straciło sens? Stylizacje, które pokazujesz są zazwyczaj bardzo proste, codzienne, a większość dziewczyn w Twoim wieku ubiera się podobnie. Nie myślałaś o zmianie podejścia? Pozowanie do zdjęć jest fajne, ale na dłuższą metę nic nie wnosi - o ile nie masz rozpoznawalnego stylu i nie pokazujesz czegoś całkiem odmiennego (może nietrafiony przykład - kolekcje Vetements na wybiegu wśród klasycznych propozycji innych marek). Blogowanie to niezła zabawa, ale fajnie, jeśli kryłaby się za tym głębsza treść (inspirowanie innych, dzielenie się wiedzą). Nie chcę, aby brzmiało to jak krytyka, jest to moja osobista refleksja. Pozdrawiam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. lol, Karolina akurat ma bardzo ciekawy styl i moim zdaniem wcale nie ubiera się jak większość dziewczyn w jej wieku. Poza tym treść bloga jak i zdjęcia są mega!

   Delete

like me on facebook

Subscribe