ABOUT

It all started in May 2012. I know that I was propably late but I didn't know anything, just anything about fashion blogs. I stepped on some lifestyle ones by mistake a few times and then started to think about creating my own one. At first I was just writing about everything that happened each day, nothing special or particularly interesting - my daily routine, uploading photos with my friends and favourite music. But then I discovered many girls who shared their love to fashion and I did the same. Since then there wasn't ANY, just A N Y day without thinking about Kardise. It took me about three months to get to the conclusion that I should create something more on my blog than just writing brands of the clothes I am wearing. I have always loved writing but I didn't even think about showing that passion too. So I did it together - every time I prepered an outfit post, I also wrote some, less or more interesting, articles. My dear readers started to enjoy that, and I fell in love with blogging.

I'm quite imaginative so since I was a little child I would close my eyes and think that I'm somewhere else, doing things I wanted to (in that time it was propably eating all the chocolate cookies at the sweets shop or buying a hundred of Barbie dolls). I thought it would be nice to write about some of my dreams here in a funny way. And right now, I'm dreaming about working in a fashion industry. I'd love to be a fashion journalist in Vogue magazine and develop my blog. These are my main goals.

Początki mojego bloga datuję na maj 2012. Wiem, że zapewne byłam zacofana, ale naprawdę, na prawdę nie wiedziałam kompletnie nic o blogach, tym bardziej o tematyce modowej. Faktycznie wchodziłam na kilka z nich, ale czym innym jest fascynacja pokazami i nowościami w sklepach, a czym innym kreowanie jej. Początkowo pisałam po prostu wszystko co mi ślina na język przyniosła, pisałam z nudów i z jakiejś dziwnej potrzeby uzewnętrznienia tak błahych spraw jak "strasznie dziś gorąco" i "jadłam przed chwilą lody  o smaku kawowym" (właściwie to dowody macie w pierwszych miesiącach z archiwum). Ale potem odkryłam wiele dziewczyn, które pokazywały co robią z modą.. na blogu właśnie. I stało się. Od tamtej pory nie było takiego dnia, żebym nie myślała o Kardise. Mam niebywały talent do wyobrażania sobie niestworzonych historii (w snach spotkałam się już z Karlem Lagerfeldem i piłam kawkę z Anną Wintour).  A moda jest moim życiem. Wiem, że chcę robić coś z nią powiązanego, nawet jeśli skończę jako krawcowa. Bycie kreatywnym, wkładanie w strój coś innego i swojego - to mój cel. I nawet jeśli stylizacje tu pokazywane nie są proste, są moje i za to je cenię. Bloga zakłada się, jeśli ma się coś do powiedzenia. To nie biznes, lecz pasja. Nie ma nic złego w przekształcenie tego w pracę, ale trzeba to robić umiejętnie.

My blog is a kind of a fairytale. A story about a normal girl, student and daughter who isin't always serious and want to explain other people what the fashion is. I usually look for clothes in my grandma's warderobe, second hands and shopping centres (although they're usually too expensive).  I love haute couture. I'm fascinated with the fact that I propably won't ever touch any of those works of art and they're really beautiful. I'm not really good at posing and at first I didn't even have a camera (my mobile phone wasn't the best way, but I had to take pictures with something...). But I know that photos are very important on blogs, I mean, you have to show what you're talking abot, right? So I kept asking everyone "Would you like to take a picture of me? Please, just one!" Then I got to know some people who love photography, we became friends and work together as often as possible.

And what does Kardise mean? It's a connection between my name, Karoline and the word 'paradise'. Why? Honestly I was looking for the name for ages and my best friend came up with Kardise. I didn't know what to think about it but every time I was trying to find another name I was thinking about Kardise. I really liked it, although I don't think my blog is a paradise (rather few NONwise thoughts of an equally NONwise girl).


Mój blog jest rodzajem baśni, Opowieści o normalnej dziewczynie, która nie zawsze jest poważna i podchodzi z dystansem do siebie, a próbuje w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśnić czytelnikom czym jest moda. Zazwyczaj szukam ubrań w garderobie babci, second handach i na wyprzedażach. Zwykłam powtarzać, że te z sieciówek, walające się po podłodze w H&M nie mają tego czegoś, tej "duszy", historii. Kocham modę haute couture, uwielbiam patrzeć na przepiękne arcydzieła rzemiosła i sztuki, a tym właśnie są te twory. Nigdy ich nie założę, ba, nawet nie dotknę i to mnie w nich fascynuje. Trendy zawsze interpretuję przez pryzmat mojego stylu i gustu.
Żadna ze mnie modelka. Nie przepadam za robieniem zdjęć, ale zdaję sobie sprawę, że blog poświęcony modzie tego wymaga. W końcu muszę dać Wam dowód tej mojej całej paplaniny. Kiedyś zdjęcia robił mi młodszy brat lub przyjaciółka telefonem lub zwykłą cyfrówką. Z czasem zaczęło mi zależeć na jakości, więc w Internecie szukałam fotografów zainteresowanych współpracą. Obecnie zdjęcia robi mi kilkoro z nich.
A co oznacza 'Kardise'? To połączenie mojego imienia Karolina ze słowem 'paradise' czyli taka utopia, niebo, raj i ogółem miejsce gdzie wszyscy chcielibyśmy się znaleźć. Początkowo nie byłam do tej nazwy przekonana, bo gdzie mi tam do raju, ale po długich poszukiwaniach, łączeniu mojego imienia z dziwnymi wyrażeniami i zwrotami, poddałam się pomysłowi mojej koleżanki, i tak, jestem Kardise, miło mi! :)

What should you know about me? You already know that I love fashion. I also relish watching my favourite TV Series (Jane by Design, Gossip Girl, Dr. House, Pretty Little Liars, The Big Bang Theory, 2 Broke Girls and so on) with a cup of coffe. I spend the most of my free time with my friends, who are abolutely great! I also read many books, or I used to read because now I have really less time for that. I'm The Harry Potter's child, believe me. I listen mainly to rock music and The Beatles but I also enjoy some of popular tracks. My style? Eh, it's the hardest question. I keep experimenting. Seriously. I don't know what I will wear tommorrow. I know what I like now. I try to get inspired by fashion shows and street wear, but if I say that I won't ever wear someting I really mean it. 
My biggest dream is to travel the world with a group of my friends, sleeping in cheap hotels and eating local food. I don't have many opportunities to travel so I really dream about it. And when I look in the future I see me, blonde Karoline surrounded by NY skyscrapers or red public phones. I hope it will be true one day!

Co powinniście o mnie wiedzieć? Wiecie już, że moją największą miłością jest moda, ale poza tym? Potrafię oglądać ulubione seriale godzinami (Jane by Design, Plotkara, Dr. House, Pretty Little Liars i wiele innych) z kubkiem kawy w ręku. Dużo czytam, a właściwie czytałam, bo obecnie mam na to mało czasu (o książkach przypominam sobie przed pójściem spać i zazwyczaj zasypiam nad nawet najbardziej wciągającą lekturą). Jestem typowym dzieckiem Harry'ego Potter'a i Tolkiena. Mnóstwo czasu spędzam z przyjaciółmi, najlepszymi w świecie! Słucham głownie rocka i The Beatles, ale czasami nucę też jakieś chwilowe hity, od których nie można się opędzić czy to w radiu czy w telewizji. A największe marzenie? Przejechać z grupą przyjaciół cały świat, spać w tanich hotelach i jeść lokalne jedzenie. Swoją przyszłość widzę (chciałabym by okazała się prawdą) w otoczeniu drapaczy chmur lub czerwonych budek. Mam nadzieję, że się spełni!

like me on facebook

Subscribe